Igal matkarajoonil ja/või marsruudil on omad iseärasused, sestap konsulteeri varustuse komplekteerimisel kindlasti ka grupijuhiga. Iga asi kaalub, sestap ära unusta põhimõtet, et kaasa tuleks võtta vaid see, milleta kindlasti läbi ei saa, mida neid asju mida võiks ehk vaja minna.
Päeval mäes
- Tormijope - soovitatavalt läbihingavast materjalist, võimalikult kerge, vett hülgav jope. See ei tohiks olla paksu voodriga. Jope on välimine kiht nn kihilise riietumise kontseptsioonis, mis peab kinni pidama tuult ja märga, samas laskma higi kenasti välja. Kui oled algaja ja lihtsal matkal, siis pole ilmtingimata vaja spetsiaalset jopet hankima tõtata. Saab hakkama ka tavalise jopega, presendist nn sturmad võiks siiski ära unustada.
- Tormipüksid - soovitavalt samuti läbihingavast materjalist, ilma paksu voodrita (vt kihilise riietumise kontseptsioon). Hädapärast sobib ka õhem suusapüks. Lihtsamal matkal ajab tavaline kilepüks või siis mistahes pikad püksid asja ära. Ülalpool lumepiiri on korralikud tormipüksid siiski hädavajalikud.
- Pusa - soovitavalt mikrofliisist kuna see materjal juhib higi kehast eemale, kus see siis läbi hingava väliskihi välja aurustub. Sellega jääb riietus suhteliselt kuivaks, st ka soojaks. Pusa rolli täidab väga hästi ka õhuke sulejope või -vest. Pusa on osa kihilise riietumise kontseptsioonist.
- Dressipüksid - samuti soovitavalt mikrofliisist, kuid ka tavaline spordirõivas ajab asja ära. Dressipüksid on osa kihilise riietumise kontseptsioonist. Head ka õhtul laagris kooserdamiseks ning eriti külmal ööl magamiseks.
- Suusamüts (näomask) - tavaline kootud või fliisist müts. Fliis on parem sellepärast, et ei aja pead kihelema, nagu villane suusamüts kipub tegema. Hea igal matkal õhtul laagris pähe tõmmata, ööd võivad olla mägedes päris jahedad. Ülalpool lumepiiri aga kategooriliselt nõutav asi, väga suur osa inimese kehasoojusest eraldub pea kaudu. Universaalsed karmideks rajoonideks on näomask/mütsid.
- Päikesemüts või pearätt - mingi panama tüüpi müts, kui on oodata palavust ja päikest. Peaks varju pakkuma ninale ja kõrvadele, kindlasti paelaga, muidu võib tuul selle kuhugi kaugele lennutada. Väga hea asi on mikrokangast pearätt, mis hoiab pea kuivana, juhib higi eemale ja kaitseb päikse ja tuule eest.
- Pikkde varrukatega pesusärk - vajalik ülalpool lumepiiri, parim on spetsiaalne niiskust kehast eemale juhtiv pikkade varrukatega võrksärk. On kõige alumine kiht kihilise riietumise kontseptsioonis. Tavaline puuvillane T-särk pesu rolli hästi ei sobi, kuna on peale mõningast müttamist läbimärjaks higistatud ja siis on külmetumine kerge tulema. Tiheda koega pesusärki saab kasutada ka soojemates oludes käimiseks. Pikad varrukad kaitsevad päiksepõletuse eest.
- Pikad pesupüksid - pikad aluspüksid, samast materjalist mis pesusärk. Vajalikud vaid ülalpool lumepiiri jalutuskäikudel.
- Kindad/kindasüsteemid - vanaema kootud käpikud pole kõige parem valik, aga ikkagi parem kui mitte midagi. Lihtsamal matkal on kurja ilma puhuks toimkonna kinnastest küll, ülalpool lumepiiri jalutuskäigule võib kaasa võtta suusakindad või siis sellised sõrmikud, millel saab sõrmed peenema töö jaoks lahti võtta. Lisakas võiks kaasas olla soojenduskindad, mida saab panna teiste kinnaste sisse ja millega saab teha ka peenemat tööd.
- Matkasokid - vanaema villased kapukad on unustatud asi, ka puuvillased froteesokid on halb valik. Jalad saapas higistavad ja mõne aja pärast on sokid märjad ja tee külma ligihiilimiseks ning villide tekkimiseks avatud. Kuna jalad on mägimatkaja kõige tähtsamad tööriistad, siis tuleks esmalt hoolitseda just nende eest. Spetsiaalne matkasokk juhib higi eemale ja säilitab oma kuju, st ei lähe rulli. Kaasa tasuks võtta paar-kolm paari sokke, sõltuvalt sellest, kuis kellegi jalad higistavad.
- Matkasaapad - kui alustad matkavarustuse hankimist, siis tasuks esimese asjana osta just saapad ja need oma jala järgi sisse kanda. Üldiselt matkasaapaid ei laenutata, võõra saapaga on villid enamvähem garanteeritud. Saabas peaks olema läbihingav (goretex, sympatex, Supetrex etc) lihtsamal matkal nahast ja riidest, karmimal täisnahast. Kindlasti peab saabas toetama hüppeliigest ning olema jäiga tallaga, seega nn trekinguking jääb korralikul matkal lahjaks.
- Matkasandaalid - fakultatiivne, kuid päris mõnus, kui saad kergematel lõikudel jalga puhata, ühtlasi hea kasutada õhtuse jalanõuna.
- Seljakott - korralik anatoomiline, suurusega naistel 65-85L, meestel 85-110L. Saabaste/sokkide järel üks tähtsamaid asju mägimatkaja varustuses. Mis kõik valiku puhul oluline, see on pikk jutt. Vaata seljakottide juttu varustuse leheküljel. Seljakotti võib julgesti ka rentida.
- Väike seljakott - ehk tipukotike (võimalikult kerge 30-40L kotike, saab kasutada ka linnakotina või siis isiklike asjade kotina telgis) iseenesest fakultatiivne, aga vajalik asi, kui on plaanis mõni radiaal tippudesse.
- Plasku - sobivad väga hästi plastikust pooleliitrised alkoholipudelid. Ei maksa midagi ja on vastupidavad ja kerged. Tavaliselt läheb kahte vaja, üks vee ja teine alko jaoks. Kõlbab ka 0,33-0,5L Coca pudel. Igasugu alumiinium- ja terasplaskud on mõttetu lisaraskus.
- Vihmakeep - juhuks, kui päris rajuks pöörab, kilest keebid kõlbavad vaid kontsertitel kasutamiseks. Keep peaks olema korralikust vett pidavast riidest, eriti head on mudelid, mida saab ka üle seljakoti tõmmata. Hea ka vihma ajal laagris toimetamiseks. Saab ka klubist rentida.
- T-särk - aitab ühest särgist. Kasutatakse palavama ilma puhul, päris palja ihu peal kotti kanda võib valus olla. Materjaliks võiks olla pigem sünteetiline kiud, puuvillased särgid kipuvad kiirelt hingist läbi ligunema. Kuna lühikese varruka puhul jäävad käed päikese eest kaitseta, siis kasutusvõimalused mägedes napid.
- Aluspesu - paar paari sünteetilisest kiust matkapesu pükse.Tavaliselt matkaoludes päris iga päev pesu ei vaheta. Ka muu spordipesu ajab asja hästi ära.
- Lühikesed püksid - võimalikult kerged, vahel läheb mäes väga palavaks. Eriti mugav variant on selline, kus sääreosad on ära võetavad.
- Ujumisriided - võimalik, et tahad sündsalt peesitada või tekib ujumisvõimalus.
- Päikseprillid - UV mägedes on tõsine asi, lume peal vaataks nagu keevitust. Korraliku UV filtriga päikseprillid peaks olema igal matkal, kõrgmäes aga spetsiaalsed lumeprillid. Kui oled prillikandja, siis on ka selliseid lumeprille, mis käivad optilise prilli peale. Lihtsamal matkal ajavad ka klipid asja ära.
- Optilised prillid - muidugi neil kes kannavad, kui on väga tugevad, siis kindlasti ka varuprillid ja kindlasti tugeva toosiga.
- Prillikumm/pael - turvamaks prille juhuks, kui tuleb ette turnimist. Korralikud spordiprillid peaks kül ka ilma paelata ees püsima.
- Matkakepid - kas moodsad teleskoopkepid või siis harilikud võimalikult tugevad suusakepid, aitavad mägedes tasakaalu hoida ja ennast julgestada, hõlbustab liikumist ning vähendab oluliselt liigeste koormust.
Õhturiided ja ööbimine
- Kerged plätud - kõige parem kui kand käib kinni (juhul kui kaasas pole matkasandaale), hea laagris jalga puhata ja öösel vett viskamas käia.
- Magamiskott - võimalikult soe aga kerge. Mugavuspiir 0C kuni -5C, ülalpool lumepiiri aga rohkemgi. Eelkõige sõltub magamiskoti valik rajoonist.
- Magamismatt - soovitavalt alumineeritud, eriti kui minna lume peale, kuid mistahes teine paksem rullpeno sobib sama hästi. Isetäituvatest mattidest võiks valida nn light seeria mati, mille paksus on tavaliselt 2,5cm, kaal kuni 600gr. Standardmatid jäävad liiga raskeks.
- Bivikott - see on magamiskoti kott, üldiselt läbihingavast riidest. Teeb koti soojemaks. Kasutatakse siis, kui ei taheta telki kaasa võtta.
- Soe vest - kas siis fliisist või sulgvest, eelkõige karmimates rajoonides, ülalpool lumepiiri, lihtsamatel matkadel pole eriti mõtet. Hea ka peatuste ajal peale visata.
- Toimkonnakindad - tavalised töökindad, millel pihud nahaga vooderdatud, samad kindad on ka sooja andjad lihtsalmal matkal, kui ilm ära pöörab ning kasutusel köietööl. Kui ees ootab lumes toimetamine, siis seest sooja voodriga.
- Isiklike asjade kott - selleks võib edukalt kasutada ka tipukotikest, kui aga seda pole, siis õhukest riidekotti. Hea kasutada ka padjaks. Kõige äärmisemal juhul tavaline kilekott, oluline, et asjad poleks telgis pilla palla.
- Istumisalus - e persekas, iseenesest fakultatiivne aga mugav asi, ei kaalu ju suurt midagi. Hea kui talle on kumm külge pandud. Mugav istuda nii laagris kui puhkehetkedel.
- Pikkade varrukatega särk - fakultatiivne, mõeldud tudusärgiks.
- Paar sooje sokke - nn tudusokid, juhuks kui öösel varvastel vilu hakkab.
- Seljakoti kate - tükike kilet asendab edukalt, või siis saab kasutada vihmakeepi. Eriti kasulik, kui telgi esik on väike või see puudub hoopis, st seljakott jääb lageda taeva alla.
- Pealamp - Unustame käes hoitavad lambid, pähe kinnitatavad LED lambid on saadavad tänapäeval igal pool ja igasuguse hinnaga. Väga hea, kui sellel on ka punase valguse reziim. Lisaks tagavarakomplekt patareisid.
Hügieen
- Kempsupaber
- Niisked salfad - hea õhtuti jalgu hellitada või näppe pühkida ka juhul, kui vett käepärast pole.
- Rasvane kätekreem - võib ka kamba peale kombineerida, käed kipuvad kalju peal kergelt kuivama ja lõhenema.
- Päikesekaitse kreem - võib kamba peale.
- Näokreem - tavaliselt naishinged veavad hulgi kaasa, võib nende peale loota ;-)
- Sääse/kihulase kreem - sõltub muidugi rajoonist, ülevalpool lumepiiri muret pole, aga nt Põhjamaade mägedes võib ilma selleta päris nahka pandud saada.
- Hügieeniline huulepulk
- Hambahari, hambapasta
- Seebitükike karbiga - aitab, kui kamba peale on mõned, üldiselt mäes suurt saunatamist ette ei tule.
- Rätik - võimalikult kerge ja väike.
- Küünetangid ja viil - võib kamba peale, eriti varbaküüned tuleb korras hoida.
Muu varustus
- Toidunõud - kauss, lusikas, kruus - kangemad mehed söövad küll konservikarbist ;-) ja võtavad ainult lusika.
- Matkanuga - igal matsil pole vaja kaasa tarida, kamba peale paar kolm.
- Tikud - pakitud veekindlalt, võib ka välgumihkli võtta.
- Kompass - paar tükki kamba peale.
- Pass, haigekassa kaart, reisikindlustus - kui Sul neid pole, siis pole sa mõnel pool inimene. Võidakse küsida ööbimiskohtades ja kindlasti juhul, kui juhtub mingi õnnetus ja on vaja päästeteenistuse abi kasutada.
- Mobla - paar tk kamba peale, korralikult laetud aku, akupank (kamba peale).
- Fotoaparaat või video - muidugi kui oled filmija/pildistaja.
- Isiklik apteek - omad haigused, omad rohud. Üldapteek sisaldab tavaliselt vaid hädavajalikku, selles osas konsulteeri grupijuhi ja/või arstiga.