Previous Next

Kaljuronimine Karula veskil (18.-19.05. 2024)

Kaks päeva täis kaljuronimise teooriat ja praktikat. Õpime tundma köisi ja muid julgestusvahendeid nii kaasaegseid kui ka vana klassikat. Koolitusel saab ettekujutuse ja kogemuse vertikaalsel kaljul turnimisest ja kõigest muust, mida iga mägimatkaja ka une pealt teadma peab. Õhtul hea seltskond lõkke ümber ja saunas. Suurepärane ettevalmistus ferratadel turnimiseks või mis tahes kaljusemal marsruudil matkamiseks.  

Registreeru

Koguneme Karula Veskil Viljandi lähedal, mille sein on spetsiaalselt kohandatud kaljuronimise harjutamiseks (ettevaatust, Eestis on vähemalt neli erinevat Karulat). Vaata, kuidas kohale jõuda.

Põhirõhk on praktilisel koolitusel, kus teeme endale selgeks kaljudel ronimise ning liikumise aabitsatõed ning sõlmede müstilise maailma. Läbi ei saa aga ka teooriata. Keskendume nende vilumuste treenimisele, mida kõige tõenäolisemalt mägimatkadel või alpinistlikel tõusudel vaja läheb. Seega hullu seinaakrobaatikat oodata ei tasu. Harjutame üles/alla ronimist vertikaalsel seinal, lihtsamaid laskumistehnikaid ning tuginööri kasutamist, hädavajalikke sõlmi jms. Lisaks kaasaegsetele julgestusvahenditele anname ülevaate ka sellest kuis väga piiratud ja lihtsate vahenditega saab ennast ja kaaslast julgestada. Õpime selgeks, kuidas kaljusel marsruudil köies liigutakse.

Teadmisi jagavad ja ronimist julgestavad kogenud instruktorid klubist. Kogu vajalik julgestus/ronimisvarustus tuleb klubi varudest, mõistagi võib ka oma varustuse  kaasa võtta. Lisaks julgestuses ronimisele õpime ka kaaslasi julgestama.

Ettevõtmine sobib ka lapsnipernaadidele. Võimalusel paneme viimastele üles eraldi ronimisnööri. Kõigile kehtib registreerumise nõue, kontvõõraid ei armasta. Päris õhtul tsillime/grillime, meie kasutuses on ka saun.

Koolitus toimub iga ilmaga, sest ka mägedes ei saa ilma valida. Halva ilma vastu aitavad korralikud riided.

Ajakava

L 18.05 Koguneme kell 10.00, ametliku programmiga alustame kell 11.00. Peale kiiret teoreetilisest sissejuhatust algtõdedesse asume ronima. Ronimisele kulutame ca 4 tundi, peale mida teeme kiire lõunasöögi. Päris algajad ning edasijõudnud ronivad erineva raskusastmega radu. Peale lõunat jätkame sealt, kuhu pooleli jäime. Õhtu muuutub mingil hetkel hiljem üldiseks lõkkeõhtuks ja/või saunatamiseks jne. Südaöö paiku hakkab laagris kehtima öörahu.

P 19.05 Tõuseme aegsasti, sööme korralikult hommikust ning kella 10 paiku hakkame tegusaks. Otsad tõmbame kokku nelja viie paiku.

Töötame läbi järgmised teemad:

  • köite tüübid ja kasutusvaldkonnad, hooldus,
  • karabiinide tüübid ja kasutusvaldkonnad,
  • julgestusvööde tüübid ja kasutusvaldkonnad
  • laskumis- ja julgestusvahendite tüübid ja kasutusvaldkonnad
  • kiivri vajalikkusest
  • ökonoomse kaljuronimise põhitõed
  • Kaljuronmise ABC
  • Altjulgestamise ABC
  • Kuidas säästa ronimisel jõudu?
  • Laskumise ABC
  • Via Ferratal liikumise ABC
  • Sõlmed, mida iga mägimatkaja peab teadma une pealt
  • tõusmine haaratsi abil
  • ülevalt ja altjulgestamise erinevused
  • "Vana kooli" julgestusvõtted

Oludest

Ürituseks sobib sportlik riietus, kuid arvestage ka ilmataadi tujudega. Suvel võib olla +25 kraadi sooja, kuid sama hästi võib meid üllatada rahe või paduvihm. Koolitus toimub iga ilmaga, seega kaasa võtta vastavalt ilmateatele nii paksemaid kui õhemaid hilpe. Kaasas võiks olla matkasaapad, sest reaalsetes oludes tuleb enamasti ronida saapaga. Harjutamiseks võib muidugi kasutada ka tossu või suvalisi ketse. Kellel spetsiaalsed ronimissussid olemas, võib ka nendega eputada. Kes tahab päris ehedat matka tunnet, võiks ka seljakoti kaasa tarida.

Karulas saab ööbida kas veskis siseruumides või telkida veski kõrval laagriplatsil. Tavaliselt on olnud väljas ööbijad ülekaalus,vähemalt siis, kui vihma ei ladista. Kui tahad telkida, võta kaasa oma telk ja magamistarbed (matt, magamiskott). Kui soovid veskis ööbida, siis läheb vaja ainult magamismatti ja kotti. Veski küljes on ka kemps, paraku pole see just lux variant.

Söögikordadest on ühiselt organiseeritud laupäeva lõuna ja õhtu ning pühapäeva hommik ja lõuna. Söögid valmistame üheskoos, kaasas peab olema matkaja tüüpvarustus kauss, kruus ja lusikas. Laupäeva õhtu hilisemas osas on võimalus grillida, kuid grillitava võtab igaüks ise kaasa. Korraldajate poolt on puud ja söed. Ka alko eest hoolitseb igaüks ise nii grilli kõrvale, kui saunas. Tee on kättesaadav (loe: kes viitsib, see keedab) kogu ettevõtmise jooksul.

Kel plaanis sauna külastada, võitku ka saunatarbed ligi. Ehk on ka Karula järv selleks ajaks juba ujutava temperatuuri saavutanud.

Osavõtutasu - 70 EUR

Pisinipernaadid (kuni 10 aastased), saavad ettevõtmisel osaleda tasuta, kuid päris lastehoiu teenust ei taga, so vanemad peaks suutma isekeskis kokku leppida, kes pesamunadel silma peal hoiab see aeg kui vanemad seinal turnivad. Lapsnipidele üle 10 aasta osavõtutasu 15 EUR.

Koolitusel osalemiseks on kindlasti vaja registreeruda ning üle kanda osavõtutasu. Kuhu ja millal täpsemalt, anname teada juba registreerunule. Tulijaks arvestame inimese alles siis, kui osavõtutasu on laekunud.

 Registreeru

Lisainfo

HP   56 682 492 See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Seni registreerunud

Ronimisvideod varasemast

KMTK, ehk küsimused mida tõenäoliselt küsitakse