Tipuekspeditsioon Türgi kõrgeima mäe Suur-Ararat (5137m) otsa. Ararat ei ole tehniliselt keerukas ning võimaldab suhteliselt lihtsalt tõusta kõrgemale 5000m piirist. Hea võimalus oma isiklikku kõrgusrekordit parandada. Teeme klassikalise tipuronimise omade jõududega, so kohalikke teenuseid kasutame ainult niivõrd, kuivõrd seda kohalike regulatsioonide tõttu tegema oleme sunnitud.
Suur-Ararat (türgi keeles Buyuk Agri Dagi) kõrgus on 5137m ning see on Türgi kõrgeim tipp. Mägi asub riigi idaosas, 16 km Iraanist ning 32 km Armeeniast. Naabruses on ka teine tipp, Väike-Ararat (3896m), mis asub põhitipust kagus. Suur-Ararat on kustunud vulkaan, kuid sellel ei ole kraatrit ning teadlaste arvates purskas Suur-Ararat viimati umbes 10 000 aastat tagasi. Tegemist on väga ilusa mäega, mis tänu suurele suhtelisele kõrgusele joonistub maastikul võimsalt väja.
Suur-Ararat ei ole tehniliselt keeruline mägi, aga kuna tipp ulatub üle 5000 meetri, on õhk tipus üpris hõre ja eeldab korralikku kohanemist kõrgusega. Oskus lumes/külmas telkida ja kasse kasutada peab kindlasti olemas olema. Neid saab omandada Nipernaadi Talimatka koolis.
Ararati kronimiseks oleme planeerinud 10 päevasest reisist 6 päeva, ülejäänud aeg kulub sinna ja tagasi reisimiseks, rannapuhkuseks ja/või linnapäevadeks. Tegemist on klassikalise omal jõul tipuronimisega, so kandjaid, muulasid ja muid matkateenuseid, mida seal kandis igal sammul pakutakse, me ei kasuta. Kõike tõusuks vajalikku, sh söök ja laagrivarustust kanname tõusu ajal ise seljas. Nii ei sõltu me oma tegemistes kohalike porterite suvast. Kohaliku giidi, keda oleks õigem nimetada küll julgeoleku töötajaks :), peame kaasa võtma, kuna seda nõuab sealne seadus. 6 aktiivse päeva sees on ka varupäev. Kui seda vaja ei lähe, siis saab aega parajaks teha nt Vani järve ääres lebotades ja ujudes või mõtleme jooksvalt välja, mille huvitavaga tegeleda soovime. Esmaeesmärk on ikka tipu ronimine, kõik muu lisaboonuseks, kui kõik on kenasti sujunud. Lisategevuste osas peame nõu reisile reganutega. Alati saab soovija ka kas varem kohale tulla või hiljem tagasi lennata ja omapäid seigelda. Türgi on suhteliselt turistisõbralik piirkond.
Aktiivse matka ajal ööbime telkides ning vaaritame toidu ühiselt matkapliidil. Menüü koostame ning pakime kaasa juba Eestist, et ei peaks kohapealse kaubanduse iseärasustest sõltuma. Kogemus näitab, et kohalike kokkade teenuste kasutamine lõppeb sageli kõhuprobleemidega :). Toidukulud klapime omavahel nii, nagu need reaalsuses tekivad. Sisuliselt pole toit lisakulu, sest kodus sööb inimene nagunii.
Osavõtutasu on 800 EUR, millega katame ekspeditsiooni organisatoorsed kulud.
NB! Nipernaadi pole reisbüroo vaid matkaklubi, kes ei koosta ega müü pakettreise. Osavõtutasu katab vaid organisatoorsed kulud. Transpordi ekspeditsioon alguspunkti ja tagasi tuleb eraldi hankida. Vajadusel aitame lendusid planeerida. Oluline on, et grupp saaks üheskoos ekspeditsiooni alguspunkti Vani linnas ning tagasi. Mida varem otsus selgeks saab, seda soodsamad on tõenäoliselt lennupiletid. Seega huvilistel palume kiirelt märku anda.
Ekspeditsiooni algus ja lõpp võivad päev või paar siia-sinna kõikuda, kuna püüaks leida võimalikult soodsa lennuvariandi ja selle järgi ka oma tõusu kuupäevad seada.Ka tuleks üheskoos otsustada, kas ja kui siis millises linnas soovitakse peale ekspeditsiooni ringi vaadata. Sellest johtuvalt tuleb siis valida lennupiletid ja leida ka öömaja.
Täpsemad plaanid, ajakava ning varustuse nimekirja, mida reisiks vaja, saadame registreerunutele niipea, kui grupp koos ja detailid paika loksunud.
Arvestama peab, et meist sõltumatutel asjaoludel võib ette tulla muudatusi, nii nagu see nt juhtus meiega 2008. aastal, mil kurdi võitlejad pidasid targaks mõtteks paar saksa turisti röövida, mille peale mägi kinni pandi ja alustati terrorismivastast operatsiooni. Piirkond on kord juba selline kiiksuga.
Üldise ettekujutuse vajaminevast saab mägimatka soovitusliku varustuse nimekirja uurides. Erivarustusest on kindlasti vajalikud kassid ja torpad, mida saab nt klubist rentida. Grupi eelkogunemine toimub Karula veskil. Kellel kogemusi vähe, soovitame osaleda Nipernaadi koolituspäevadel, kus räägitakse lahti ja proovitakse praktikas järgi nii külmas ööbimise kui toidu vaaritamise teemad.
Lisaks osavõtutasule tuleb igal reisile tulijal ise soetada ka kindlustused (tervis koos covid kaitsega, reisitõrge, pagas), milles vajadusel aitab/nõustab teid Kalle (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.). Oluline, et kindlustus tagaks mägimatakamise nn lisariskid. Kui teil on oma mingid reisikindlustused boonusena pangakaartide vmt eest, tuleks üle kontrollida, kas see katab ka mägimatka. Arvestada tuleb, et mäel on üle 5000m kõrgust, mis mõnel kindlustusfirmal läheb automaatselt välistuste alla.
Lisainfo
HP See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 56 682 492